Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Andrzej Szejna w Prokuraturze

16 maja Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, szef partii w regionie złożył do Prokuratury Okręgowej w Kielcach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego oraz posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Legutko. Dzisiaj o godz. 12:00 był przesłuchiwany w charakterze wnioskodawcy przez Prokuraturę Rejonową Kielce - Wschód.

- Były minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński w żaden sposób nie zareagował dotychczas na fakt, że ks. Dominik Olejniczak, który został skazany za molestowanie dzieci, otrzymując zakaz zbliżania się do nieletnich, nadal udziela rekolekcji. Jako prawnik uważam, że wypadało by przynajmniej ks. D. Olejniczaka zatrzymać i przesłuchać - powiedział A. Szejna, podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący SLD, będzie przekonywał prokuraturę do podjęcia dalszych działań zmierzających m.in. do przesłuchania byłego ministra i ks. Olajniczaka.

Wiceprzewodniczący SLD poinformował również, iż 29 czerwca odbędzie się w partii ogólnopolskie referendum, w którym członkowie SLD zdecydują, czy pójść do wyborów parlamentarnych oddzielnie czy w większej koalicji.

- Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony jesteśmy jednymi z największych wygranych w Koalicji Europejskiej mając 5 eurodeputowanych, z drugiej strony mamy serce po lewej stronie a wczorajsze zaproszenie Roberta Biedronia, lidera partii Wiosna przyjmujemy z dużą przyjemnością. Będziemy na pewno na ten temat dyskutować, ale po 29 czerwca, gdy będziemy wiedzieć, czy członkowie partii upoważnili kierownictwo partii do startu w szerszym porozumieniu – powiedział A.Szejna.

Według niego polska scena polityczna, jeśli chodzi o opozycję, jest bardzo rozedrgana. Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że poniosło porażkę w ramach KE, SLD uznało, że tej porażki nie odniosło, zdobywając całkiem przyzwoity wynik. A. Szejna zauważył, że wszystko zależy też od programu.

- Jeżeli miałby to być program centro – prawicowy koalicji, w którą mielibyśmy wejść, to SLD do takiej koalicji nie wejdzie. Bliżej nam jest do koalicji centro – lewicowej – dodał.

Sojusz Lewicy Demokratycznej od dawna opowiada się za świeckością państwa. - Nie walczymy z żadną religią ani z żadnym wyznaniem. Chcemy jednak, aby w kwestiach finansowania kościołów i związków wyznaniowych – wszystkich a nie tylko kościoła katolickiego - była w Polsce pełna transparentność – mówił A. Szejna. Dlatego też SLD wraz z m.in. partią Wiosna czy Razem zbiera podpisy pod projektem ustawy Świeckie Państwo.

Jak mówi wiceprzewodniczący SLD, projekt ustawy zakłada, że wszystkie dochody związków wyznaniowych i kościołów będą jawne, żeby żaden kościół czy związek wyznaniowy nie miał żadnych przywilejów, jak np. obecnie ma kościół katolicki w kwestii chociażby pierwokupu ziemi. Ważnym jest również, aby społeczeństwa miało pełny dostęp do informacji jakie środki z funduszy publicznych przekazywane są związkom wyznaniowym.

- Jak nie raz się o tym dowiadujemy chodzi tu o bardzo duże pieniądze, które są poza wszelką kontrolą. SLD uważa, że tak, jak mamy w Polsce przejrzystość finansowa przedsiębiorców, osób fizycznych – w końcu co roku musimy składać do urzędu skarbowego rozliczenie finansowe, za którego nie złożenie grożą nam kary finansowe – tak brakuje tej przejrzystości wśród związków wyznaniowych i kościołów. Tak w państwie prawa być nie może – uważa Andrzej Szejna.

 

EP

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem