Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Skarżysko – Kamienna: 5 000 egzemplarzy Konstytucji trafi do mieszkańców świętokrzyskiego.

dodano 2017-05-26 14:45 w kategorii: Powiatowe

- Już jutro w rejonie DH Bartek działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Skarżysku – Kamiennej rozdawać będą mieszkańcom Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Artur Pejas, szef SLD w powiecie skarżyskim. W sumie w całym województwie świętokrzykim rozdanych zostanie 5 tysięcy egzemplarzy.

Jak zauważył, mając na uwadze to, co dzieje się od kilku miesięcy wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ostatnią zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą odbycia w roku 2018 refrendum konstytucyjnego, nie pozostawia wyboru SLD i całemu lewicowemu środowisku. – Musimy włączyć się do dyskusji na temat konstytucji, ale przede wszystkim musimy ją bronić, szczególnie jeśli łamią ją politycy, którzy powinni stać na jej straży.

Artur Pejas zauważył ,iż obecna Konstytucja powstawała przez okres 8 lat była efektem politycznego kompromisu SLD, PSL, Unii Wolności i Unii Pracy. - Nie wyobrażam sobie, aby w tak krótkim czasie, który pozostał do ewentualnego referendum, stworzyć nowy projekt, który byłby wypracowany w drodze konsensusu przez prawników oraz wszystkie środowiska polityczne i społeczne.

Obecny na konferencji szef SLD w regionie Andrzej Szejna zaznaczył, iż pierwszym i najważniejszym obowiązkiem prezydenta, premiera i ministrów jest przestrzeganie obowiązującego prawa. -    Referendum konstytucyjne, które zapowiada prezydent Andrzej Duda jest zwykłą polityczną grą. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w konstytucji musi być poprzedzone szeroką debatą publiczną i merytoryczną pracą prawników – dodał.

Radny SLD w powiecie skarżyskim Janusz Kołodziej dodał, iż aby rozpocząć takie dyskusje trzeba najpierw wiedzieć jakie zmiany są proponowane. – Jak na razie nie wiadomo czego tak naprawdę ma dotyczyć to referendum. Ciagle słyszymy ze strony partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości, oraz ze strony prezydenta, iż chcą zapytać społeczeństwo, czy opowiadaj się za zmianą Konstytucji, nie propozując przy tym własnych projektów ani żadnego innego, nowego projektu ustawy zasadniczej – powiedział J. Kołodziej.

 

 Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.